Eski Günlere Dönüş mü? UEFA 3. Turnuva Hazırlığı

0
98
UEFA 3. turnuva youwin analiz haber youwin giriş

2018-19 sezonu Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi grupları belli oldu ve geri sayım başladı. Tam bu zamanlarda yepyeni bir haber, Avrupa futbolu gündemine düştü: 3. Turnuva! UEFA tarafından halen yürütülen Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’ne ek olarak 3. bir kupanın hazırlığının yapıldığı bilgisi, Avrupa Kulüpler Birliği Başkanı ve UEFA Yönetim Kurulu üyesi olan Andrea Agnelli’den geldi. Agnelli, bu konuda bir hazırlığın olduğunu ve 2021 yılından yani 2020-21 sezonundan itibaren başlanmasının planlandığını belirtti.

UEFA’nın Yeni Kupası Nasıl Olacak? 

UEFA için 3 kupalı organizasyon, yeni bir durum değil. En başta Şampiyon Kulüpler Kupası – Kupa Galipleri Kupası – UEFA Kupası şeklinde devam eden turnuvalarda önce Şampiyon Kulüpler Kupası, Şampiyonlar Ligi’ne dönmüş ardından UEFA Kupası altında 2 ve 3 numaralı kupalar birleştirilmiş ve son olarak da UEFA Kupası, Avrupa Ligi ismini almıştı. Ülkelerin kupa şampiyonlarının şu anda Avrupa Ligi’ne katıldıkları düşünülürse UEFA, eski uygulamaya geri mi dönecek yoksa ülkelerden katılımı mı artıracak merak konusu. Agnelli, yaptığı açıklamada düzenleme hakkında bilgi vermezken ipucu olarak Avrupa kupalarındaki toplam takım sayısının bu kupa ile birlikte 96’ya çıkacağını söyledi.

UEFA 3. Turnuva İsmi Ne Olacak?

Ön elemelerin dışında yalnızca grup aşamasındaki takımların sayısı dikkate alındığında; Şampiyonlar Ligi’nde 32, Avrupa Ligi’nde ise 48 takım yer alıyor. UEFA 3. turnuvası bu sayıyı 16 artırıyor. Bu durumda üç kupanın her birinde 32’şer takımın bulunması olası. Ancak UEFA 3. turnuva statüsü ve katılım şartları hangi kriterlerce belirlenecek henüz bilinmiyor. Eğer UEFA 3. turnuva ismini açıklarsa isimden yola çıkılarak bu konuda daha kesin konuşulabilir ancak yeni turnuvanın hiyerarşik olarak 3. sırada yer alması kuvvetle muhtemel.

Youwin analiz haber alanından UEFA 3. turnuva haberleri hakkında en güncel gelişmeler sizinle olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here