FIFA Kiralık Oyuncu Sayısına Sınırlama Getiriyor

0
114
FIFA Kiralık oyunculara sınırı getiriyor youwin analiz haber

FIFA kiralık oyuncu sayılarına sınır getiriyor. Geçtiğimiz transfer döneminde kiralık oyuncular çok konuşuldu. UEFA’nın Finansal Fair Play kuralları nedeniyle mali anlamda sıkışan Türk kulüpleri de kiralama yolunu çokça tercih etti. Ancak aynı durum yalnızca Türkiye kulüpleri için geçerli değil. Avrupa transfer piyasasında kiralık oyuncu sayısı da oldukça fazla. Bu durumun bir sebebi de marka değeri yüksek olan kulüplerin genç yetenekleri erkenden bünyelerine katmaları ve daha sonra kadrolarında yer açamadıklarını tecrübe kazanmaları için kiralama yoluna gidiyorlar. Bu yöntem geliştikçe Avrupa’nın önemli kulüplerinin elinde büyük bir oyuncu rezervi oluştu. Ortaya çıkan durum da haksız rekabete yol açarken oyuncuların kariyer planlamalarını olumsuz etkiliyor.  Fransız L’Equipe ve Alman Bild gazetelerinin yaptığı bu habere göre FIFA, kulüplere bu konuda bir sınırlama getirmeye hazırlanıyor.

Chelsea ve Juventus Başı Çekiyor 

Habere göre FIFA, kulüplerin kiralık olarak başka kulüplere göndereceği oyuncu sayısına dönük olacak. Bu noktada böyle bir kuralın gelmesi durumunda en çok etkilenecek iki kulüp, Chelsea ve Juventus olacak. Her iki kulübün de  bünyesinde 40’ar adet kiralık oyuncu bulunuyor. Bu iki kulübün ardından 27 futbolcuyla Manchester City geliyor. Alınan bilgilere göre FIFA, bu sayının 6 ila 8 arasında kalmasını hedefliyor. Eğer böyle bir karar çıkarsa;

  1. Büyük kulüpler, ellerinde bulunan ve oynatamadıkları oyuncuları satmaya çalılaşacak.
  2. Bu durum astronomik bonservis bedellerinin düşmesine sebep olacak.
  3. Amerika ve Afrika kıtasında keşfedilen genç yeteneklerin yalnızca belli başlı kulüplere değil farklı kulüplere de transferi söz konusu olacak.
  4. Eğer büyük kulüpler, kiralık sınırı nedeniyle genç oyuncularını kullanmak isterse bu kez daha ünlü orta yaş isimler, daha uygun bonservis bedeliyle dolaşıma geçecek.

FIFA kiralık oyunculara sınır getirme yönünde bir karar alırsa, yakın zamanda alınması planlanan yıllık 100 Milyon Euro transfer sınırlaması, bonservis bedellerinin düşmesini doğrudan etkileyecek. İngiltere, İspanya kulüpleri başta olmak üzere her geçen yıl kulüplerin arasındaki farkın açılmasına karşı, yakın zamanda FIFA ve UEFA’nın radikal kararlar alması bekleniyor. Öte yandan Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi dışında 3. bir turnuva konusunda da kararın açıklanması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here