Kadro Yetersiz, Taktik Yok! Trabzonspor – Fenerbahçe Özet ve Yorum

0
89
Fenerbahçe - kasımpaşa yorum haber maç özeti maç yorum

Dün gece Trabzon’da oynanan haftanın öne çıkan maçında Trabzonspor, sahasında Fenerbahçe’yi 2-1 mağlup ederek önemli bir galibiyet aldı. Trabzonspor’un ligdeki durumu açısından çok önemli olan bu galibiyet, Fenerbahçe cephesinde ise yeniden bu sezonu tartışmalı hale getirdi. Trabzon-por – Fenerbahçe maç yorumu öncesinde maçın geniş özetine bakalım.

Trabzonspor – Fenerbahçe Maç Özeti için TIKLAYIN

Çalışan Trabzonspor, Fikri Olmayan Fenerbahçe

Maçın taktiksel yorumu öncesinde hakem Halil Umut Meler hakkında özellikle ilk yarıda iyi bir yönetim göstermediği söylenebilir. Verdiği faul kararlarında ya fazla ya da eksik değerlendirmeler yapsa da ikinci yarıda daha iyi bir görüntü verdi.

İki takımın sahaya koyduğu oyuna bakıldığında ise Trabzonspor’un maçın başından sonuna kadar ne yaptığını bilen, organize ve Fenerbahçe’nin zaaflarını etüd eden oyununa karşılık Fenerbahçe’nin Dinamo Zagreb maçını andıran bir dağınıklığı söz konusuydu. Trabzonspor’un kaçırdığı penaltıya kadar kaleye bir kez net bir şekilde gidebilen Kanarya, kaçan penaltının ardından oyunun psikolojisini de kendi lehine çevirmeyi başaramadı.

Sorun Teknik Direktör mü?

Cocu zamanı için de Koeman zamanında da tek başına bir teknik direktör probleminde bahsetmek yeterli değil. Fenerbahçe hücümcuları, Slimani, Soldado, Ayew, Valbuena, Frey  gibi isimler, rakipler için bir tehdit yaratamıyor. Bunun da ötesinde kendi oyunlarını kuracak bir konsantrasyona sahip olmamakla birlikte takım halinde bir sistemle oynama hali de yok Fenerbahçe’nin. Yenilen ikinci golde, ceza sahasından topu Slimani’nin çıkarışının rastgele hali ve yaptığı pas hatasının ardından Trabzonlu oyuncuların hiçbir baskı görmeden oynamaları bunun göstergesi. Dolayısıyla ilk ve net tespit Fenerbahçe’nin kadrosunun Fenerbahçe için yetersiz oluşu.

Teknik direktör konusuna gelindiğinde ise sahada taktiksel yönden somut bir durumun olmayışı ile sarsak futbol, Koeman’a bakışı da tartışılır hale getirdi. Sonuç olarak ilk yarı sonuna kadarki 4 maçta en az 9-10 puan gelmezse hoca değişikliği ve direkt etki edecek 2-3 transfer şart olmalı. Çünkü Fenerbahçe camiası küme düşme hattında giden bir sezonu göz göre göre kaldırmaz. 

Trabzonspor tarafında ise Ünal Karaman, şansı ile değil çalışması ve aklıyla koltuğuna tutundu. Hem genç oyuncuların formu hem de Sosa başta yabancıların verimi ile önceden yapıldığı belli taktik çalışmalar bu önemli maçta kendisini gösterdi. Ancak daha yukarılar için hala hücumda sonuç alma ve defans önü savunma yönünden eksikler devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here