Ne Olacak Fenerbahçe’nin Hali? Peki Bundan Sonra?

0
143
fenerbahçe yorum fenerbahçe analiz fenerbahçe haberleri fenerbahçe makale

Yazın futbol camiasında en çok konuşulan konu, Fenerbahçe başkanlık seçimleriydi ve taraftarın çok çok yüksek oranda üzerinde mutabık kaldığı Ali Koç, Aziz Yıldırım’ın 20 yıllık başkanlığına noktayı koyarak yeni başkan seçildi. Fenerbahçe camiasının büyük değişim beklentileri ile işe başlayan Başkan Koç, UEFA Finansal Fair Play kriterleri ve kendisinin özellikle altını çizdiği yüksek borçlar nedeniyle istenen transfer harekatının yapılamayacağını baştan belirtti.

Fenerbahçe
Ali Koç, Cocu ile başkanlığı süresince çalışmak istedi ama bu macera çok kısa sürdü.

Önce Aykut Kocaman ile yollar ayrıldı, sonrasında takımın başına PSV Eindhoven’ın teknik direktörü Phillip Cocu getirildi. Takım, yeni transferler konusunda sıkıntı yaşarken son anda Giuliano ve Josef De Souza’nın satışı sonrası transferler arka arkaya geldi ve beklenti büyüdü. Derken ligin başlamasıyla birlikte ligde 10 maçta 5 yenilgi, 3 beraberlik ile yalnızca 2 galibiyet alınıp Avrupa’da da işler parlak gitmeyince yeni yönetim Cocu ile yolları ayırmak zorunda kaldı. Cocu’nun yardımcısı olarak gelen Erwin Koeman, Cocu’nun yönlendirmesiyle takımda kaldı ve geçici olarak görev yaptığı 3 maçta, 2 galibiyet ile Galatasaray beraberliği gelince sezon sonuna kadar kendisiyle devam kararı alındı. Peki bundan sonra Fenerbahçe’yi futbolda ne bekliyor? Şimdi gelin bu konuya objektif olarak kafa yormaya çalışalım.

Fenerbahçe Futbol Takımının Stratejisi Nasıl Olacak?

Fenerbahçe’de yeni yönetimin yaklaşımı, profesyonellik ve vizyon olarak tanımlandı. Buradan hareketle Ali Koç, işin başına Liverpool patentli Damien Comolli’yi getirdi. Şimdi, durumu en azından lig seviyesinde idare edebileceğini kısa sürede gösteren Koeman ile yönetim, sportif başarı baskısından biraz kurtularak yeni sezona mali ve planlama yönünden hazırlanabilir. Taraftar, Ali Koç’a bu sezon için kredi verdi. Ama yeni sezonda gözle görülür ileri yönde adımlar isteyecektir yoksa bu kredi 3-4 yıl sürmez. 

Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü belli oldu.
Erwin Koeman bir anda yeni teknik direktör oldu.

Bu sezona bakıldığında Fenerbahçe, lider Başakşehir’in 14 puan gerisinde ve ilk yarının bitimine 5 maç var. Beşiktaş ile arasında ise 5 puan var ve Beşiktaş 7. sırada. Bu nokta baz alındığında Fenerbahçe’in zirve ile arasında 8-9 puan fark var. Bu fark hiç kapanmayacak bir fark olmamakla birlikte aradaki takım çokluğu dezavantajı ile 6-7 maçlık seri galibiyetlere ihtiyaç var. İlk yarının sonuna kadar 5 maçta 10-11 puan toplanabilirse ikinci yarı için matematiksel bir hedefleme yapılabilir. 10 puanın altında kalınırsa bu, yeni bir krizin habercisi olacaktır. 

Lider Futbolcu İhtiyacı 

Günümüz futbolunda artık sadece yetenekle değil fiziksel yeterlilik ve taktik bilgisiyle ileri gidilebiliyor. Bu gerçekle birlikte takımın hücumda ve savunmada karakterini oluşturan oyuncu ihtiyacı da hala önemini koruyor. Yani Alex, Hagi gibi toptan bir liderlik pozisyonunda olmasa bile takıma karakterini veren 2-3 futbolcunun daimi olması gerekiyor. Fenerbahçe yenilenen kadrosunda başta bu sıkıntıyı yaşadı. Daha önceki yazılarımızda Benzia’nın merkeze alındığı bir oyun planını önermiştik ama Cocu döneminde ne Benzia ne de başka bir futbolcu ya da futbolcular bu rolü üstlenemedi. Koeman ile birlikte Valbuena bu rolde öne çıktı. Eğer Valbuena’nın şu anki özgüvenli ve karakter katan oyununa yine Benzia, Ayew hatta Eljif Elmas gibi oyuncular da dahil olursa Fenerbahçe sezon sonunda net bir başarı elde edemese de yeni sezon için bir temel atabilir. Tersi ise Fenerbahçe tarihine geçecek kötü bir sonuç verebilir.

Valbuena, takımın yeni lideri olabilecek mi?

Ayrıca ara transferde takımın oyun yapısına uygun direkt golcü bir santrfora da mutlaka ihtiyaç var. Öte yandan Avrupa Ligi’nde umut var. Oraya da ciddi yaklaşılırsa alınacak iyi bir sonuç, ligdeki olası memnuniyet vermeyecek durumu dengeleyecektir.

Trabzonspor Maçının Önemi 

Tüm bu koşullar ve beklentilerle Fenerbahçe, Pazar günü derbi maçında Trabzonspor deplasmanına çıkıyor. Her ne kadar analiz, istatistik ve gelecek stratejisi yapsa da anlık psikolojiler de kararlarda etkili oluyor. Dolayısıyla Ünal Karaman ve Trabzonspor için de kritik bir dönemde oynanacak bu maçın sonucu da ilk yarı sonuna kadar yaşanacak süreci mutlaka etkileyecektir. Bu açıdan Fenerbahçe’nin bu hafta sahasında daha ortalama bir takımla oynamak yerine Trabzon deplasmanına çıkması bir şanssızlık ancak kazanırlarsa büyük şans anlamına gelecektir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here